17. maj 2012
      Log ind
Jobs i AO
 
Minimer
Article List


Vi har travlt i El sektionen og søger derfor en ny kollega, der som sortimentsansvarlig har fokus på afholdelse af - og opfølgning på - leverandøraftaler inden for dit ansvarsområde, samt videreudvikling af produktporteføljen. Din indsigt i El branchen og dit gode købmandskab vil blive udfordret af leverandørerne, og kollegaerne vil dagligt drage fordel af dine faglige spidskompetencer.
Med reference til Markedschefen bliver du tilknyttet EL-sektionen, som har base på vort hovedkontor i Albertslund. 
Indhold i job
En væsentlig opgave bliver at forhandle lukrative leverandøraftaler til gavn for vores kunder og AO. El branchen forandres hele tiden, og nye muligheder opstår. Det kræver, at du er fremsynet, nysgerrig og opsøgende over for forandringer i markedet, og udvikler disse trends, så AO’s sortiment, herunder egne varer, hele tiden er attraktivt og ”up to date”. Sortimentet skal løbende vedligeholdes og opdateres i vores databaser, så butikker og salgsteams ude i marken har de bedste arbejdsbetingelser.
I samarbejde med leverandører og marketingafdelingen planlægger du markedsførings- og kampagnetiltag for året. Du effektuerer projekterne og følger tæt op på effekten af de iværksatte tiltag samt indfrielsen af de fastlagte budgetter. I El teamet er fleksibiliteten stor, og alle hjælper hinanden, når der er brug for en ekstra hånd.       
Faglige og personlige egenskaber
I din funktion som sortimentsansvarlig på fagspecifikke produkter kræver stillingen, at du har et dybdegående produktkendskab. I forhandlinger udviser du stor gennemslagskraft og vedholdenhed, sammenholdt med en imødekommende og forstående tilgang til dine samarbejdspartnere. Du er velformuleret, kommunikerende og lyttende, og en menneskekender med et socialt engagement, som gør dig i stand til at træffe de rigtige beslutninger på de rette tidspunkter. Du kan jonglere med formler og tabeller i Excel.
Vi tilbyder
Hos AO har vi en udfordrende hverdag med gode muligheder for faglig og personlig udvikling i en uformel omgangstone. Vi tilbyder et selvstændigt job i et spændende, konkurrencepræget og udviklingsorienteret miljø, hvor vi ikke går på kompromis med vores kundeservice og kvaliteten af vores produkter.
Din ansøgning
Har du yderligere spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at tage kontakt til markedschef
Jan Samson, tlf. 53 36 02 05

Send din ansøgning og CV elektronisk til:
job@ao.dk, mærket ”Sortimentsansvarlig-EL”.
Brødrene A & O Johansen A/S er en danskejet virksomhed, som blev grundlagt i 1914 og børsnoteret i 1963. AO er en af de førende grossister i byggebranchen i Danmark og Sydsverige med ca. 650 medarbejdere. Virksomheden har hovedsæde i Albertslund, 47 filialer i Danmark, 5 i Sverige og 1 i Estland.  Med fire sortimenter, VVS, VA, El og Værktøj, henvender AO sig til det professionelle marked og til Gør-det-selv markedet.  Yderligere information kan hentes på www.ao.dk.


Print

  Comments